29 Aralık 2012 Cumartesi

DIY:Kese


Dikiş makinesi ile kalp şeklinde torba, lavanta kesesi, yastık artık ne dersen de çalışmasının nasıl yapılacağını anlatmak istedim. Belki faydam dokunur birilerine.

İlk önce bir kalıp çıkarıyorsunuz. İnternetten basıp kenarlarını da kesebilirsiniz veya elle de çizebilirsiniz.

Kumaşın ters kısmına kalıbımızı koyup kurşun kalemle kenarlarından çiziyoruz. Yalnızca kenara ufak iki tane işaret koyuyoruz. Bu aralığı dikmeyeceğimiz ona ihtiyacımız olacak.
İki kumaşı üst üste koyuyoruz. İkisinin de tersleri görünüyor olacak, kumaşların yüzleri içeride kalacak. İster farklı kumaşlar ister aynı desen kumaşlar kullanabilirsiniz, sizin zevkinize kalmış.
Dikiş işlemi tamamlandıktan sonra kenarlardan 0,5-1 cm kalınlığında mesafe bırakarak kesiyoruz ve kenarlarına minik minik kesikler atıyoruz. Eğer kesikler atmazsak pot durur.Boşluk bıraktığımız ağızdan kumaşımızın içini dışarı çıkarıyoruz. Üstten ütülüyoruz.
 
Ve bu boşluktan lavantalarımızı içine koyuyoruz.

Kalan boşluğu da elle dikiyoruz.

Dilerseniz tepesine bir kurdele dikerek sağa sola, yılbaşı ağacına, kapılarak falan asabilirsiniz.
Bu kadar çok kalpli torba yapmamın nedeni arkadaşlarıma yılbaşı hediye paketi hazırlıyor olmam. İçerisine elyaf dolduracağım. Minik bir yastık gibi olacak. Tabi poşetimin içerisine çikolata vs.de ekleyeceğim. Bu hiçbir şeye yaramayan minik yastığı vermeyeceğim öylece :)

Aynı mantıkta baykuşta yapmıştım.
Önemli olan kalıbı çıkarmak.sevgiler <3Hiç yorum yok: