25 Eylül 2014 Perşembe

Polonezköy'de bir gün


Bakayımmm en son ne yazmışım bloğuma;
uuu 31 ağustosta yazmışım en son.. bebemizin diş buğdayı şeysi hakkında. Ondan sonra üst damakta 3 tane daha dişi çıktı =) tutunup kalkmalar, emeklemeler ve yaramazlıklar başladı :)

Bu yazımda size Polonezköy köyünden bahsetmek istiyorum. Daha önceleri arabamız olmadığı için aklımıza gelse de gitme fırsatı bulamadığımız, İstanbul'un yanı başında olduğu halde İstanbul'un dışına çıktığınızı hissettirecek doğaya sahip gizli cennet. Ben burayı hep kahvaltı, mangal kelimeleri arasında duyuyor olsam da asıl ilgimi çeken içerisinde barındırdığı Polonezköy Tabiat Parkı idi. 4800 metrelik bir yürüyüş parkuruna sahip, aynı zamanda içerisinde bisiklet parkuru da var. Bisikletlerinizi yanınızda götüremiyor olmanız sorun değil çünkü köyün içerisinde bisiklet kiralayabiliyorsunuz.

Çok ilginç ama köy 1840'lı yıllarda Adam Czestochova öncülüğünde Polonyalılar tarafından kuruluyor, köyün diğer adı da liderlerinin isminden Adampol diye geçiyor. Köyde görülesi yerlerden Czestochova Meryem Ana Kilisesi ve yürüyüş parkı girişinin hemen sağında Polonezköy Hristiyan mezarlığı bulunuyor.

Haftasonu gezmeleri için "yakın yerler" aramaları tarafımdan devam ediyor olacak. Sırada Edirne, Eskişehir ve Maşukiye var. Hadi bakalım =)

Sabah erken saatte önce kahvaltı akabinde uzun bir yürüyüş için Polonezköy harika bir yer.

İyi gezmeler
  


Hiç yorum yok: