7 Ağustos 2014 Perşembe

Şİle <> Ağva

Biz geçtiğimiz haftasonu Şile'ydi, Ağva'ydı gezdik.

Bu sene nişan hazırlıkları peşinde koşmaktan tatil yapmaya fırsat bulamayan arkadaşlar Şile'de denize girmek için bir haftasonu planı yapmışlar bize de dediler gelin haydin diye. Bizde tamamdır dostum! dedik ve koyulduk yola. Benim bildiğim Şile'ye 13 sene evvel, ormanlık bol virajlı dar yollardan gidiliyordu. Şile otobanına ilk defa girmiş bulundum.

Cumartesi erken çıkıp kahvaltımızı bir mesire yerinde yapalım dedik ve güzelce peyniridi zeytinidi termosunda çayıdı hazırlandık. Kahvaltı için aklımıza Saklıgöl geldi, kahvaltıyı orada yapalım dedik. Bu nadide tesis gidilesi, kahvaltı yapılası bir mekanmış gerçekten de.
Bir göl kenarında masa kiraladık, 35 TL.ye. Evet pahalı ama yapacak bir şey yok. Her ne kadar İstanbul'dan kaçış gibi görünse de İstanbul'dasın bebeğim :)Hava maalesef gıpgriydi... Bütün haftasonu da böyle devam edecekti, hatta hayatımın en uzun gökgürültülerine ve şimşeklerine şahit olacaktım.

Saklıgöl molamızın ardından doğruca konaklayacağımız mekana doğru ilerlemeye koyulduk. Ağva'da Bella Vista diye küçük bir otelimsi mekan, ormanlar içerisinde oldukça ferah temiz hoş bir yerdi.Otele giderken benim asıl hep gitmek istediğim yere Akçakese'ye uğradık, denizin durumuna bakmaktı amacımız. Kıyı şeridi bembeyaz köpüklerle kaplı, dalgalar 3 adam boyunda.
Tabela koymuşlar zaten "deniz girmek yasah kardeşimm" diye. Her yerde de ondan daha büyük bir sürü tabelalar akıntıya kapılırsan ne yapacağını anlatıyor sana kah resimli kah anlatımlı. Daha sonra gittiğim her plajda görecektim bu tabelalardan.

Bir moral bozukluğu tıpış tıpış gittik otele yerleştik. Otel sahibinin tavsiyesi üzerine Ağva'daki Kilimli koyuna gittik, dalga olmazsa orada olmaz dedi bey amca. Soraraktan bulduk Kilimli koyu, otopark parası 10 teele. Plaj pis mi pis, şaşal şişeler her doğal ortamda karşımıza çıkmazsa ben oraya doğal ortam demem. Dalgalar burada Akçakese'ye nazaran 1,5 adam boyunda. Biz girmedik ama suya hasret çiftimiz girdiler, dalgalarla boğuşup boğuşup dayak yiyip geldiler. Sandalyelerde oturduk kıyıda, dalgalar incelip incelip ayaklarımıza değdiler, güzeldi.
Öğle yemeği olayını yine aynı koyda bulunan restoranımsı yerde hallettik, pahalı ve çirkindi.Akşam yemeğinde ise Ağva merkeze indik Liman restorana gittik, kalamarı ve karidesi çok güzeldi, ortaya çeşitli mezelerden söyledik.

Gece otele girdiğimiz gibi uzaktan sesi hoş gelen gök gürültüsü tepemize çöktü. Uzunca bir süre 2 saniye de bir çakmak sureti ile devam etti. Elektriklerin kesildiğini de eklemek istiyorum. Ormanın ortasında karanlıkta 4 genç 1 bebek diye başlayan senaryolar ancak filmlerde olur biliyorum. Neyse sağ sağlim sabah oldu, Duruşko'da o gürültüde mışıl mışıl uyudu zilli. eee bütün gün yoruldu tabi.

Ertesi gün hava çisiliyordu, yine gıpgri idi. Bizde Şile'nin içerisine, Ağlayankaya'ya falan uğrayaraktan yavaş yavaş İstanbul yoluna döndük. Dönüşte yol kenarında çeşitli gözlemecilerin olduğu bir yer var. Evin Ana Gözlemecisine girdik biz, bizim arkadaşlar daha evvel gelmişler ve ahbap olmuşlar zaten. Arka bahçe oldukça güzel. Gözlemeleri, ayranları ve çayları indirdik mideye ve artık bu sefer döndük evimize.

Gümüş renkli iki güne rağmen oldukça eğlendik. Akçakese'yi hafızaya attım ama gideceğiz :)

Bol gezmeler...

 

Hiç yorum yok: