23 Mayıs 2014 Cuma

Uyku eğitimi

Geçen ay Antalya'ya gittik, uçakta kalkış ve inişlerde Duru'yu emzirirsem (ya da emzik verebilirdim ama bizimki istemiyor) kulaklarının basınç yapmasını engelleyeceğini söylediler. Bende öyle yaptım, fakat bizimki emerken uyuya kaldı ve bende uçakta olduğumuzdan dokunmak istemedim ve biz Antalya'ya inene dek içeride bekleme süresi vs. 1,5 saat boyunca meme emer vaziyette uyudu... Sonra ne mi oldu? Tabi ki bu keyif veren durumu bir daha bir daha ister oldu. Ben de kaldığımız evde disiplin uygulayamadım ve uyuması için meme verir oldum. Sadece bir hafta yetti de arttı. Artık uyumak için sızlanmalar, meme istemeler. İlk zamanlar benim için sıkıntı değildi fakat Antalya dönüşü sonrasında, gece azami 4 defa sadece acıktığında uyanan bebek 7-10 defa kalkar oldu. Bu kalkışlar 5 defa da olsa açlıktan değil meme emmek istediği için olduğu çok belliydi. Ağlama tarzı dahi farklı oluyor çünkü.
Gebeyken keşke hafta hafta bebeğin ne alemde olduğunu takip edeceğime dünyaya gelince beni neler bekliyor, uyutma teknikleri vs. neler gibi daha önemli konular hakkında bilgiler toplasaydım. Geleneksel yaklaşımları, biz nasıl büyüdük bir şekilde büyürleri bir kenara bıraksaydım keşke... Fakat ne olursa olsun ilk bebek bir deneme bir tecrübe oluyor.
İlk 40 gün annem kaldı yanımda, sürekli sallamaya çalıştı ben sallamayalım desem de nafile... Hatta sonradan hamak tarzı bir beşik aldık. Annem sürekli sallanmak istiyor bu deyip duruyor... Ne alaka ya, yok öyle bir şey arkadaş. Gaz sancıları oldu ilk 3 ay, ondan zorlanıyordu ağlamaları vardı... Sallanarak uyuyordu elbette fakat illa beni sallayın uyuyacağım diyen bir bebek olmadı. Memeye alışmaya başladığı zamanlarda da beşiğine koyar koymaz avaz avaz bağırmalar, belli ki sallanmak istemiyor. Artık sallanma istemiyor fakat meme emmek istiyor.
Biz anne baba olarak ne kadar elimizden geleni yapmaya çalışırsak çalışalım, dış etkenler hep işin içinde oluyor ve bir şekilde düzeniniz bozuluyor. Belki şimdi sallayarak uyutmaya çalıştığımız zamanlar Duru'nun aklından; Bunlar ne yapmaya çalışıyor ya? gibi sorular geçiyordur :)
Bebek doğduğu andan itibaren sağdan soldan herkes bir şey söylüyor. Gaz ilaçları mı dersin, sallama teknikleri mi dersin hepsini kulak arkası ettiğim için çoğunu hatırlamıyorum ama gel gelelim insanda belli bir zaman sonra kafa karışıklığı yapıyor. Doğrusu neydi ya? diyorsun.
Bir de su içirme mevzusu var... Doktorlar bangır bangır bağırıyor su içirmeyin, sütün %75'i sudur diye. "Ama biz içiriyorduk" diyorlar, ısrar ediyorlar bir de... Gizli gizli su içirmeye çalıştıklarını da tahmin ediyorum :)
Hele geçen ne oldu. Duru 4 aylık o sıralar. Dayımlar geldi oturmaya, Duru'nun yok bir sıkıntısı, mızıldanmaya başladı, yengem akıl vermeye başladı, sürekli emzir sürekli emzir diyor bana. Yenge dedim, bebek olmuş 4 aylık hala mı şunu yap bunu yap. 4 ay ne yaptıysak onu yapmaya devam edeceğiz, eğer doğru düzgün devam ediyorsa. Annem de geçenlerde gelmişti, Duru sallanmak istemiyor belli ki, koydu beşiğe bir ileri bir geri hızlı hızlı sersemletecek kıvamda sallıyor çocuğu. Bizimki bağırıyor ama. Uykusu da var belli, gözler kapalı kızarmış.
Bizim en büyük hatamız bebeğe uykuya nasıl dalacağını öğretmemek oldu. E biz bilmiyoruz ki öğretelim. Sallamayı veya memeyi ya da başka bir şeyi uykuyla başdaştırmasına neden olduk. Halbuki ablam iki oğlunu da yatağına koyar üzerini örterdi, onlar kendi kendilerine uyurlardı. Şimdi internette ufak bir araştırma yapınca Mykundak ile tanıştım. Onlardan danışmanlık almayı düşünüyorum, bu konuda mesafe kat etmiş bir çok anne var, sitesinde yaşanan hikayeleri okuyabilirsiniz.
Benim bebeğim aslında kendi kendine gece uykularına geçmişti daha 40 günün içerisindeyken. Gece 11'de uyuyup sabaha karşı 4'te kalktığı çok oluyordu. İşte sonradan bozuldu kuzumun uykusu.
Bakalım, gelişmeleri yazacağım.
Sevgiler.
 

2 yorum:

uykusuz anne dedi ki...

Merhaba danışmak istedigim şeyler var

Neslihan Çağlı dedi ki...

Tabi buyrun